Startseite » O nas

O nas

Zaczynając ten blog jest nas dwóch – Tadeusz Doroziński i Mirek Majewski. Obaj jesteśmy matematykami z pewnym doświadczeniem w  geometrii. Każdy z nas ma nieco inne podejście i nieco inne zainteresowania. Tak więc nie zawsze się zgadzamy co do pewnych rzeczy, ale nie jest to przeszkodą do tego, aby robić wspólnie coś ciekawego.

Mnie (MM) interesuje geometria płaska, konstrukcje na płaszczyźnie, zastosowania geometrii w sztuce – jak to mówi Mahsa Kharazmi – geometria praktyczna. W szczególności, po wielu latach spędzonych na Bliskim Wschodzie, interesuje mnie geometryczna strona sztuki Islamu. Interesuje mnie również historia matematyki, szczególnie tej wczesnej, czyli bizantyjskiej, może trochę mniej egipskiej, oraz bardzo ta klasyczna matematyka grecka i matematyka średniowiecza islamskiego (czasem to określają jako tzw. Islamic mathematics). To ostatnie to również wynik licznych lektur, dyskusji i wpływy moich kolegów z Iranu i Turcji.

Tadeusz, jak łatwo można to wywnioskować z jego pierwszego wpisu, interesuje się przede wszystkim geometrią 3D…

* * *

O ile Mirek jest matematykiem z zawodu, to ja jestem matematykiem – a właściwie geometrą – z zamiłowania. Mam za sobą, co prawda, kilka lat pracy w Zakładzie Geometrii Wykreślnej Politechniki Wrocławskiej, ale w kolejnych latach przyszło mi wykonywać mój wyuczony zawód architekta. Oczywiście, na matematykę nie miałem zbyt wiele czasu.

Sytuacja zaczęła zmieniać się w wraz z rozwojem techniki komputerowej, która otworzyła w matematyce, a szczególnie w  geometrii, zupełnie nowe możliwości. Rysowanie figur geometrycznych, czy też wykonywanie ich modeli wymagało wówczas wielogodzinnej, mozolnej pracy. Teraz, w wirtualnym świecie komputerowym można to wykonać w błyskawicznym tempie. Ponadto interaktywne możliwości niektórych specjalnych programów (players), jak Cortona 3D czy używany przeze mnie player o2c (objects to see) zastępują w pewnym sensie trzeci wymiar.

Korzystając z tych możliwości mogłem wrócić po latach do moich starych pomysłów, nad którymi pracowałem jeszcze jako student i wykładowca geometrii wykreślnej. Tak powstał mój pokaźny zbiór wirtualnych obiektów geometrycznych.

Głównie interesują mnie regularne układy w przestrzeni i na płaszczyźnie. Tematyka z tym związana jest szeroka, ale stosunkowo mało znana. Sporo materiałów z tych dziedzin można już znaleźć na mojej homepage. Tu będę się starał przybliżyć wszystkim zainteresowanym ten ciekawy świat geometrii 3D.

* * *
Z pewnych obiektywnych powodów zawieszam publikowanie wpisów w języku polskim na tym blogu, ale Google-Translator pomoże. 

T.E. Dorozinski, 24.11.2013

* * *

Zapraszamy do aktywnej współpracy w tworzeniu tego blogu. 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.